RKL järjesti nyt toistamiseen RKL goes Tahkofest -tapahtuman. Rakennusalan opiskelijat kokoontuivat 31.1. – 2.2.2025 nauttimaan talvisista aktiviteeteista, ammatillisista koulutuksista ja verkostoitumismahdollisuuksista.

Matka kohti Tahkoa alkoi perjan­taiaamuna, kun osallistujat­ nousivat Tampereelta yhteisbussin kyytiin. Reitti kulki Jyväskylän ja Kuopion kautta, ja perillä saavuttiin ­Sokos Hotel Tahkolle, jossa tapahtuma alkoi koulutuksella.

Pääaiheina olivat jo viime vuonna puhuttanut rakentamislaki ja FISE-pätevyydet. Opiskelijoita kiinnosti lakimuutoksen vaikutus kesän harjoittelupaikkoihin ja pätevyyksiin valmistumisen lähestyessä. RKL:n opiskelijakoordinaattori Riku Pitkä­nen toimi koulutusten vetäjänä ja kertoi myös RKL:n kevään opiskelija­tapahtumista ja tulevista koulutuksista.

Mukana oli myös Kuopion paikallis­yhdistyksen Pentti Leskinen, joka esitteli KYS Uusi Sydän -hanketta ja sen erikoispiirteitä ja haasteita. Esitys herätti erityistä mielenkiintoa, sillä KYS Uusi Sydän on poikkeuksellinen projekti, joka on myös valittu Vuoden työmaaksi. Leskiseltä opiskelijat saivat myös hyviä vinkkejä­ tulevien työmaiden johtamiseen ja organisoitiin.

Laskettelurinteissä otettiin ilo irti Tahkofestissä.
Laskettelurinteissä otettiin ilo irti Tahkofestissä.

Kaljamölkkyä, laskettelua ja kyykkää

Koulutusten jälkeen oli vuorossa rentoutumista ja hauskanpitoa. Osallistujat majoittuivat mukavasti mökeille, jossa nautittiin pitsaillallinen ja pelattiin piha­pelejä. Ensimmäisenä pihapelinä pelattiin Flunkyball (suomalaisittain kaljamölkky) -peliä, jossa opiskelijat kisasivat joukkueina yrittäen kaataa kentällä sijaitsevaa mölkkyä.

Lauantaina osallistujat pääsivät nauttimaan Tahkofestin monipuolisista talviaktiviteeteista. Päivän aikana oli mahdollisuus käydä laskettelemassa Tahkon rinteillä tai osallistua Tahkofestin tapahtumiin. Illalla pelattiin yhdessä kyykkää, joka oli hauska ja yhteisöllinen tapa päättää aktiivinen päivä.

Sunnuntai oli paluumatkapäivä, ja osallistujat suuntasivat kohti kotikaupunkejaan. Matka sujui tänä vuonna mallikkaasti ja kaikki pääsivät turvallisesti kotiin.

Kiitos kaikille osallistujille ja opiskelijatoimikunnalle. Eiköhän oteta ensi vuonna uudestaan.

 

Teksti ja kuvat Riku Pitkänen