Rakennustaito
30.5.2025
Paras aika aloittaa pientalon rakentaminen on nyt. Seuraavaksi paras hetki on heti sen jälkeen.
”Nyt on ostajan markkinat. Rakentajia voi kilpailuttaa ja osaavia ammattilaisia on tarjolla. Rakennusluvissa ei ole ruuhkaa ja toimitusajatkin ovat lyhyitä, joten jos keväällä aloittaa, voi jouluksi päästä jo omaan taloon”, Pientaloteollisuus PTT ry:n johtaja Kimmo Rautiainen sanoo.
Hyvien uutisten taustalla tosin on kasa huonompia. Kun koronavirus sulki suomalaiset koteihinsa, eivätkä kaupungin palvelut enää olleetkaan jatke olohuoneelle, yhä useampi halusi muuttaa isompaan asuntoon. Huippuvuonna 2021 Suomessa myönnettiin peräti 12 239 rakennuslupaa pientaloille.
Kun Venäjä aloitti suurhyökkäyksensä Ukrainaan talvella 2022, asuntolainojen korot nousivat ja inflaatio kiihtyi, asetelma kääntyi nopeasti päälaelleen. Viime vuonna pientalojen rakennuslupia myönnettiin enää 4 776 kappaletta.
”Vuosi 2023 oli uusien talojen aloitusten valossa historian huonoin ja vuosi 2024 vielä huonompi. Näin vähän ei rakennettu edes kovan 1990-luvun laman aikana”, Rautiainen kuvaa tilannetta.
Takkuavasta rakentamisesta huolimatta Rautiainen uskaltaa nähdä heikosti kajastavaa valoa tunnelin päässä. Jo viime syksynä alalla oli myyntimäärissä pientä kasvua, ja myös hitaasti käynyt asuntojen kauppa on alkanut piristyä.
”Asuntokaupalla on selvä vaikutus rakentamiseen. Etenkin isoissa kaupungeissa talonrakentajalla on vanha asunto myytävänä. Jotta talokauppa todella lähtee kasvuun, on asuntomarkkinan herättävä ja hintojen noustava, mistä merkkejä on ollut nyt jo nähtävissä”, Rautiainen sanoo.
Talouden alamäki on näkynyt rakennusalalla irtisanomisina ja pienten rakennusliikkeiden konkursseina. Pientalojen isoista rakentajista nurin on mennyt pitkän linjan talopakettivalmistaja Jukkatalo, pienemmistä esimerkiksi pääkaupunkiseudulla aktiivisesti gryndannut Sajucon.
”Talonvalmistajat näkivät käänteen aika nopeasti. Monet kykenivät sopeuttamaan toimintaansa ajoissa, eikä talopaketeissa ole nähty ihan samanlaista rytinää kuin muuten rakennusalalla”, Rautiainen sanoo.
Hidastunut kysyntä on heijastunut myös Suomen suurimpaan pientalorakentajaan, Designtalo-, Finnlamelli- ja Ainoakoti-mallistoista tuttuun DEN Finland Oy:öön. Monen muun rakentajan tavoin DEN Finlandin liikevaihto puolittui vuonna 2023 edelliseen vuoteen verrattuna. Myös työaikajärjestelyjä ja irtisanomisia on toteutettu.
”Ehkä jo pientä piristymistä voi nähdä, mutta viime vuosien noussut korkotaso, energian hinnannousu, inflaatio ja sen päälle tullut maailmanpolitiikan epävarmuus on herättänyt ihmisissä epävarmuutta. Siksi monet ovat edelleen varovaisia päätöksenteossa”, Den Finlandin markkinointi-, viestintä- ja vastuullisuusjohtaja Maria Mroue kertoo.
Jos kassa vain on suinkin kestänyt, hiljainen aika on antanut talovalmistajille mahdollisuuden kehittää henkilöstönsä osaamista sekä yrityksen koko toimintaa ja mallistoa. Ei ole salaisuus, että rakennusalalla kohteiden koosta riippumatta reklamaatioita tulee paljon. Töiden tekeminen kahteen kertaan syö kannattavuutta niin hyvinä kuin huonoina aikoina.
Mroue huomauttaa, että liikevaihdon puolittumisesta huolimatta Den Finlandissa kannattavuutta on saatu parannettua.
”Aloitimme muutama vuosi sitten rakentamisen laadun kehityshankkeen, jonka tulokset näkyvät viime vuosien kannattavuudessa ja asiakastyytyväisyydessä. Saimme sen myötä pois paljon turhia työmaakäyntejä sekä vähennettyä erilaisia myöhästymis- ja korjauskorvauksia”, Mroue sanoo.
Lähes jokaisella talovalmistajalla on myynnissä kolme eri valmiusastetta talopaketille. Viime vuonna Den Finlandissa aloitettiin noin 700 pientalourakkaa. Suurimmassa osassa yhtiön urakoista asiakkaalle rakennetaan täysin muuttovalmis koti.
”Asiakkaat arvostavat vaivattomuutta ja huolettomuutta. Myös budjetointi ja rahoituksen saaminen on helpompaa, kun itselle ei tule tehtäväksi erilaisia urakointisopimuksia. Yksi hinta sovitaan ja se pitää”, Mroue sanoo.
Taloustilanne näkyy myös talopakettien ratkaisuissa. Ylimääräisten lisätilojen sijaan asiakkaat haluavat, että jokainen neliömetri käytetään hyväksi. Halu konkretisoituu monikäyttöisyytenä, kuten muunneltavana työ-vieras-harrastehuoneena.
”Jokainen neliö maksaa. Energian hinnan heittely selvästi herätteli ihmisiä. Pidemmän päälle kompaktin talon kustannukset pysyvät paremmin kurissa”, Mroue huomauttaa.
Pientalojen aloituksia on tehty yli puolet vähemmän kuin koronan jälkimainingeissa. Se ei kuitenkaan merkitse sitä, etteikö kysyntää olisi.
”Kyselyjen mukaan pientalo on edelleen suomalaisten halutuin asumismuoto. Noin kolme neljästä haluaa asua pientalossa, mutta silti kaikesta rakentamisesta pientaloja on kaavoitettu vain neljännes”, Rautiainen huomauttaa.
Sekä Mroue että Rautiainen tekevät saman huomion: pientaloja rakennetaan suuriin kaupunkeihin ja kasvukeskuksiin. Kaavoituksessa on havaittavissa trendin muutosta pienistä yksiöistä kohti pientaloja. Perhepainotteinen asumismuoto tuo kuntiin vakaata tuloa ja veronmaksajia myös tulevaisuudessa.
”Joka neljäs omakotitalo rakennetaan noin 50 kilometrin säteelle Helsingistä. Kaupungeissa ongelmana on tonttipula, kun taas vähän kauemmaksi mentäessä tontteja on, mutta vanhan asunnon myynnin ja rahoituksen kanssa voi tulla ongelmaa”, Rautiainen sanoo.
Teksti: Juho Paavola Kuvat: Adobe
Mikkelin keskustaan rakentuva Kortteli 8 on haastava seniori- ja palvelutalon yhdistelmä. Tällaisille on kysyntää ikääntyvässä Suomessa, mutta rahoituksesta saattaa tulla merkittävä investointien jarru. Viime vuoden toukokuussa alkanut Kortteli 8 -työmaa Mannerheimintien varrella...
Paljon erikoisosaamista vaativa isojen kansien ja lattiatasojen jälkijännitetty paikallavalu valtaa alaa halli- ja marketrakentamisessa. Korkea vaatimustaso näkyy alan kovina niminä näiden työmaiden rakentaja- ja valvojalistoissa. Valua valmistelevina päivinä markethallin työmaa...
Uudet parvekekaiteet täyttävät nykypäivän vaatimukset, mutta jo rakennettujen parvekkeiden turvatilanne huolestuttaa asiantuntijoita, eritoten Tukesia. Turvallisuus- ja kemikaalivirasto (Tukes) on tutkinut pitkään ja perusteellisesti parvekelasien, -kaiteiden ja tukirakenteiden...
Mikkelin keskustaan rakentuva Kortteli 8 on haastava seniori- ja palvelutalon yh...
Paljon erikoisosaamista vaativa isojen kansien ja lattiatasojen jälkijännitetty...
Pientalo on edelleen suomalaisten suosituin asumismuoto. Tiukassa taloustilantee...